Czy dokuczają Wam haluksy?

haluksy zdjecie blog

Paluch koślawy? Haluksy?

Jest to deformacja I kości śródstopia – wyrośl kostna i stan zapalny, które powodują ból szczególnie, gdy chodzimy. Spowodowane jest przez zespół przeciążenia przodostopia i dotyka przede wszystkim kobiet.

Dlaczego?

Ponieważ kobiety noszą nieprawidłowe obuwie (najczęściej tzw. buty w szpic lub za małe) oraz mają słabszą konstrukcję stawowo-więzadłową. Więc aby nie bolało należy dobrać odpowiednie obuwie oraz dopasować wkładki ortopedyczne. A jak wkładki to najlepiej w profesjonalnym gabinecie, gdzie Podolog Ortopedyczny stworzy je specjalnie dla nas.

Paluch koślawy to szpotawe ustawienie I kości śródstopia, zbyt duże odstawienie w stronę przyśrodkowej głowy owej kości i skrzywienie palucha w kierunku pozostałych palców. Charakterystyczna dla tej deformacji jest stopniowa rozbudowa obrysu przyśrodkowej strony głowy I kości śródstopia. Występują w tym miejscu wyrośl kostna oraz odczyn zapalny znajdującej się tu kaletki maziowej. Przekształcenia te powodują dolegliwości bólowe, silnie odczuwane podczas chodzenia.

Występowanie palucha koślawego często spowodowane jest zespołem przeciążenia przodostopia, grzbietowym przykurczem palców i szpotawym ustawieniem I kości śródstopia. Zniekształcenie to występuje również w reumatoidalnym zapaleniu stawów oraz cukrzycy. Przy tej nieprawidłowości możemy zaobserwować: płaskostopie, hiper mobilność I promienia, końskie ustawienie stopy, przeciążenie ścięgna mięśnia piszczelowego tylnego. Płaskostopie polega na obniżeniu się sklepienia podłużnego stopy i większym obciążeniu I promienia – powoduje to zwiększony nacisk na pierwszy staw śródstopiom-paliczkowy oraz sam paluch.

Nieprawidłowość ta częściej dotyka kobiet ze względu na niekorzystny wpływ obuwia oraz słabszą konstrukcję stawowo-więzadłową w ich stopach. Aby złagodzić dolegliwości związane z tym schorzeniem, należy dobrać odpowiednie obuwie (szeroki nosek, obszerne wnętrze) oraz dopasować wkładki ortopedyczne. Można również zastosować leczenie operacyjne, jednak jest to metoda ostateczna, stosowana u osób dorosłych w przypadku, gdy mają oni trudności z noszeniem obuwia oraz nasilone dolegliwości bólowe w obrębie I stawu śródstopiom-paliczkowego.

powrót